Tip na víkendový pobyt v Litomyšli – co vám „malá Praha“ může nabídnout?

Litomyšl je krásné historické město ležící v Pardubickém kraji na české straně bývalé zemské hranice s Moravou.

Každoročně přiláká stovky až tisíce turistů, kteří chtějí vidět všechny památky a taje tohoto rozlohou ne až tak velkého městečka. Pokud hledáte ideální cíl pro váš víkendový pobyt, je Litomyšl ideálním kandidátem.
Co všechno vám město, kterému se přezdívá „malá Praha“ může nabídnout?

Renesanční zámek i Klášterní zahrady

Možná tím vůbec největším lákadlem je renesanční zámek, jehož fasádu i štíty zdobí originální sgrafitová psaníčka – každý motiv je přitom použit jen jednou a neopakuje se!

Samotná procházka po okolí zámku je dech beroucí, uvnitř pak na vás čekají prohlídkové okruhy, které vás provedou stylově zařízenými interiéry, barokním divadlem i tajemnými podzemními chodbami. Výlet s dětmi na zámek Litomyšl okořeníte návštěvou věže, ve které bydlí strašidla.

Coby kamenem dohodil od renesančního zámku, se nachází klášterní zahrady. Ty nabízí upravený areál s altánem, kde můžete na svých toulkách po Litomyšli nabrat síly.

Regionální muzeum a Portmoneum

Milovníky umění určitě nadchne Regionální muzeum, které najdete na náměstí. Nachází se v barokní budově bývalého gymnázia a rozhodně stojí za návštěvu. Zmínit se musíme i o dalším lákadle, kterým je Portmoneum Josefa Váchala. A když už se budete procházet po náměstí, určitě si všimněte domu U Rytířů – nadchne vás svojí dekorativní výzdobou na fasádě.

Fotbalgolf nebo plovárna

Vaše rekreační dovolená v Litomyšli může být i trochu akční. Určitě byste měli vyzkoušet fotbalgolf – zajímavou skupinovou aktivitu, která nadchne malé i velké. Prověřte své schopnosti v cílení míče do jamky. Speciálně upravená trať vás zabaví i na několik hodin.
Ve fotbalParku Litomyšl se nebudou nudit ani děti, ani dospělí.

Navštívíte-li Litomyšl v létě, osvěžení najdete na místní plovárně. Ta nabízí nejen zábavné vyžití pro děti v podobě tobogánu a skluzavky, ale i odpočinek pro rodiče.

Kam na výlet kousek za Litomyšl?

Během víkendu se toho dá stihnout hodně a z návštěvy Litomyšle byste si měli odnést maximum. Proto si vyjeďte na výlet s dětmi i za okraj tohoto města. Nedaleko na Kozlovském kopci asi kilometr od Kozlova se nachází rozhledna Maxe Švabinského. 55 metrů vysoký telekomunikační vysílač vám nabídne krásný výhled po okolí.

Severně od centra města v části Nedošín najdete rybník Velký Košíř. Je to jeden z vůbec nejstarších rybníků ve Východních Čechách. V horkých dnech doslova vybízí ke koupání, můžete se ale jen projít po jeho okolí nebo si odpočinout na travnaté pláži.  

Kouzelné ubytování přímo na zámku 

Vydáte-li se za odpočinkem i poznáním do Litomyšle, určitě budete hledat útulné ubytování, kde složíte hlavu. Pokud si návštěvu tohoto krásného města chcete užít opravdu na maximum, ubytujte se v zámeckých apartmánech přímo na zámku. Litomyšl nabízí i mnoho dalších možností – jen kilometr od centra se nachází kouzelný Penzion Lilie, přímo na náměstí pak můžete využít ubytování v Pensionu Paseka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..