Vinařské cyklostezky vám poskytnou víc, než jen víno a přírodu

Když se řekne cyklostezka, každému se hned samozřejmě vybaví kolo a výlety. Jízda na kole se stala poměrně velmi oblíbeným sportem a to nejen pro sportovní nadšence, ale i pro amatéry. Člověk udělá něco pro své zdraví, ale je navíc v přírodě a na čerstvém vzduchu. Ovšem jsou tu i tzv.vinařské cyklostezky, které jsou spojeny víceméně s jižní Moravou.

Co znamená vinařská cyklostezka?

Mnozí si to spojují s vínem. V podstatě mají pravdu, ale je třeba brát na zřetel, že ani na kolo alkohol nepatří.

Vinařské cyklostezky mají mnoho podob a jsou různě dlouhé. Cyklistické si mohou vybrat stejně jako u klasické cyklotrasy. Jinak se vinařské cyklostezky nijak neliší od těch ostatních, název je odvozen od vinařských oblastí, kterými cyklotrasy procházejí. Pálava a vůbec celá jižní Morava nabízí tolik tras, že by to i ten nejlepší cyklista musel odložit na další rok.

Pokud by někdo chtěl skvělý tip, tak může směle číst dál.

Nejvýznamnější vinařské cyklostezky na Moravě

Bořetice patří k vyhledávaným místům a kolem dokola jsou krásné a dlouhé vinice. Bořetický region je vhodné projet od západu k východu a naopak, zkrátka křížem krážem. Jen tak člověk pozná nejen krásy jižní Moravy, ale může se zastavit i v některém vinném sklípku a ochutnat skvělé víno některého z vinařských mistrů.

Právě přes Bořetice vede vinařská cyklostezka s názvem Moravská vinná cyklostezka. Jde o jakousi magistrálu mezi cyklostezkami, která spojuje celou jižní Moravu. Tato Moravská vinná stezka je červeně označená a jak už bylo řečeno, prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi. Po celé trase se nachází až 70 vinařských obcí a nespočet kulturních a přírodních památek, které stojí za shlédnutí.

Velkopavlovická vinařská cyklostezka

Měří až 109 km a všem milovníkům cyklistiky, ale i dobrého vína nabízí opravdu to nejlepší z jižní Moravy. Vinařská stezka je označena modře a je náročnější, ovšem vinařská cyklostezka z Modrých hor přes Němčičky, Bořetice, Kobilí, Čejkovice stáčející se zpět do Velkých Pavlovic je skvělým cyklovýletem pro všechny.

Také vinařská cyklotrasa Velkých Bílovic je velmi oblíbená a má délku 5 km. Je vhodná pro i pro malé cyklisty. Je třeba ale poznamenat, že obec Velké Bílovice patří mezi největší vinařské obce v naší zemi a rozloha vinic je zde více jak 700 ha. Téměř každý dům zde má svůj vinný sklep a nejpopulárnější je zde Frankovka nebo Svatovavřinecké. Každé putování za vínem, ať už jde o pěší turistiku nebo o rekreační jízdu na kole je plné přírodních krás a zajímavých historických míst.

Tyto a jiné vinařské cyklostezky nabízejí nejen romantiku, ale také cestovatelské potěšení. Člověk se tu setkává s historií a kraj vína má jistě co nabídnout a leckterá sousední země nám Čechům může závidět.

Skvělá dovolená na kole

Právě jižní Morava nabízí skvělé zážitky nejen pro cyklisty, ale i pro milovníky vína. Je zde nádherná příroda, pohostinní lidé a výlety nejsou jen na jeden den. Určitě si přijdou na své cyklisté, kteří mají možnost projet celou vinařskou oblast křížem krážem. Je samozřejmě kvalitní cyklistické vybavení, aby nikoho na toulkách vinařským krajem nikoho nepřekvapily žádné problémy a zádrhely.

Pobyt na Pálavě, v Mikulově nebo v Hustopečích tak může být příjemně strávenou dovolenou, protože penziony přímo na vinici mají své kouzlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kvalitní vybavení na kolo

Zážitky pro muže, ženy, adrenalinové nadšence..